Üle-euroopaline valijakompass EUANDI on kasutamiseks avatud

Täna, 22. aprillil avati kõigile huvilistele Euroopa parlamendi valimisteks loodud valijakompass EUANDI, millega saab tutvuda veebilehel euandi.err.ee. Tegemist on üle-euroopalise valijakompassiga, mis võimaldab 28 riigis kasutajatel võrrelda enda poliitilisi eelistusi 242 erakonna suhtes, kes kandideerivad Euroopa parlamendi valimistel 25. mail 2014.

EUANDI võimaldab kasutajatel vastata 30 poliitilisele sõlmküsimusele, mille järel arvutab programm kasutaja ja erakondade vahelise kattuvuse. Kasutaja saab võrrelda oma eelistusi nii Eesti kui ka teiste riikide erakondadega. „Erinevalt varasematest valijakompassidest on EUANDI tugevamalt integreeritud sotsiaalmeediaga, võimaldades kasutajatel läbi Facebook’i jagada oma poliitilist profiili ning võrrelda enda poliitilisi positsioone teiste kasutajatega ning soovi korral luua poliitiliste eelistuste põhiseid sotsiaalmeediagruppe,“ rääkis EUANDI Eesti meeskonna üks juht, Tartu ülikooli riigiteaduste teadur Kristjan Vassil.

EUANDI eelkäija 2009. aasta Euroopa parlamendi valimistel oli EU-Profiler, mis oli esimene omataoline üle-euroopaline valijakompass. Eestis on suurt kasutamist pälvinud 2011. aasta parlamendivalimisteks loodud valijakompass ning 2013. aastal loodud parlamendikompass.

EUANDI on loodud Euroopa ülikooli instituudi (EUI) eestvõttel. Eesti meeskonda juhivad Kristjan Vassil (Tartu ülikool) ja Nele Leosk (EUI). Olulise panuse andsid projekti e-riigi Akadeemia programmidirektor Liia Hänni, Tartu ülikooli riigiteaduste instituudi teadlane Mihkel Solvak ning magistrandid Kadri Vakmann ja Andres Reiljan. 

EUANDI on kõigile kättesaadav internetiaadressil euandi.err.ee.

Lisainfo: Kristjan Vassil, Tartu ülikooli riigiteaduste teadur, tel: 5684 4856, e-post: kristjan.vassil [ät] ut.ee.