Kust saada usaldusväärset teavet?

Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi teadlased on pannud kokku nimekirja infokanalitest, mis pakuvad sõja ajal nii usaldusväärset ja ajakohast teavet, nagu see sõjaolukorras üldse võimalik on. On väga tähtis olla info tarbimisel ettevaatlik, sest nii strateegilistel ja logistilis-praktilistel põhjustel kui ka sündmuste kiire arengu tõttu levib palju ebatäpset teavet. Kõige kindlam on jälgida mitut usaldusväärset allikat korraga ja panna nende põhjal iseenda jaoks tervikpilt kokku.

Siin esitatud loetelu pole kindlasti ammendav, kuid neid infokanaleid jälgivad ka koostajad ise ja sestap julgevad nad neid soovitada.

Selleks, et aru saada, mida Venemaa ja Lääne infosõjast rääkides silmas peetakse, on soovitatav lugeda läbi Briti väljaande The Observer ajakirjaniku Carole Cadwalladri kirjutis.

Eesti professionaalsed meediaväljaanded

Kuna sõda ei ole Eestist ei geograafiliselt ega ajaloolis-kultuuriliselt kaugel, edastavad pea kõik Eesti professionaalsed meediaplatvormid regulaarselt sõjateemalist teavet. Alljärgnevatest võib valida meelepäraseimad:

Eesti professionaalsed meediaväljaanded:  

Ukraina meediaväljaanded erinevatel platvormidel

Ukraina kohalikud väljaanded edastavad võimalikult kiiresti teavet kohapealt. Info on üldjuhul inglise või ukraina keeles, kuid see on väga hea täiendus kõigile neile, kes soovivad tuua oma infovoogu veidi teistsugust vaadet. Siinses loetelus on väljaannete kodulehed, kuid pea igal neist on ka aktiivsed sotsiaalmeediakanalid, nt Twitter, kust saab infot vaat et kiireminigi ja sama usaldusväärselt.

Ukraina meediaväljaanded:  

Regionaalsed ja globaalsed meediaväljaanded

Ka alljärgnevad allikad edastavad ingliskeelset infot. Nende vaatenurk on regionaalne või koguni globaalne – see tähendab, et neil võib olla veidi aeglasem ligipääs Ukraina riiklikule infole, kuid nad võivad selle asetada laiemasse konteksti.

·       NEXTA – Valgevenes loodud, kuid iseseisvana tegutsev allikas; sõja algusest saati keskendunud Ukraina teemale; kõige paremini jälgitav Twitteris

·       Visegrad24 – üldiselt Tšehhi, Ungari, Poola ja Slovakkia uudiseid kajastav allikas, samuti praegu Ukrainale keskendunud; kõige paremini jälgitav Twitteris

·       Bellingcat – Hollandi uuriva ajakirjanduse väljaanne, mis on keskendunud faktikontrollile ja avatud lähtekoodiga luurele

·       Reuters – rahvusvaheline uudisteagentuur, mille peakontor asub Londonis; keskendub Lääne-Euroopa vaatenurgale

 

Usaldusväärsed välisajakirjanikud

Selles nimekirjas on ajakirjanikud, kelle väljaandeid võime olla küll ülal juba maininud, kuid kes kirjeldavad sündmuste käiku lisaks professionaalsele ka isiklikust ja inimlikust aspektist. Siin on nende inimeste Twitteri kontod, kuna just see platvorm on lühiinfo kiireks edastamiseks parim – see on selle jaoks loodudki. Twitteris leiduvale infole pääseb vaatamiseks ligi ka kasutajakontota.

·       @IAPonomarenko – kaitseteemade ajakirjanik, väljaanne Kyiv Independent

·       @nolanwpeterson – sõjaajakirjanik, väljaanne Coffee Or Die

·       @christogrozev – tegevdirektor, väljaanne Bellingcat

·       @lapatina – ajakirjanik, väljaanne Kyiv Independent

·       @michaeldweiss – kaitseteemade korrespondent; erinevad väljaanded

 

Riigipead, valitsusjuhid ja diplomaadid

Tänapäeval on enamikul riigijuhtidel ja -asutustel sotsiaalmeedias oma platvormid, mille kaudu nad avaldavad kas avalikku infot või isiklikke seisukohti. Info päritolu on üldjuhul kontekstist tajutav. Igatahes on praeguses olukorras ka nende puhul esimene soovitus jälgida Twitterit, kuid kui see tundub võõras, leiad nad suure tõenäosusega ka endale harjumuspärasemalt platvormilt. 

Ja muidugi riigipead, valitsusjuhid ja diplomaadid: 

 

Propastop.org

Propastop.org on välja pannud nimekirja Eestis kättesaadavatest venekeelsetest telekanalitest, mida võib pidada usaldusväärseks:

·      ETV+

·      Duo7

·      Current Time

·      BBC World News

Propastop on kontrollinud ja soovitanud ka laia valikut väljaandeid, milles leiduvat venekeelset infot võib usaldada. Osa neist väljaannetest on Venemaal blokeeritud ning sealt pääseb neile ligi VPN-i või sotsiaalmeediakanalite kaudu (kuigi ka mõni neist platvormidest ei pruugi Venemaal enam ligipääsetavad olla).

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tartu Ülikooli Narva kolledž

Õiglase Ülemineku Foorumil visandatakse Ida-Virumaa tulevikku: arutelu all on kestlik tööstus, iseõppiv tehas ja paindlik tööjõuturg

rattur sügises

JÄRELVAATA: kas inimeste rohenügimine on demokraatlik?

Tehnoloogiainstituudi teadlased

Õiglase Ülemineku Foorumil räägitakse tööstuse tulevikust ja paindlikust tööjõuturust