Autor:
Andero Kalju

Kuidas puudutavad sind uued tasuta õppimise piirangud?

Selgitab üliõpilasesinduse poliitikanõunik Joosep Heinsalu.

Möödunud aasta veeburari lõpus võeti vastu kõrgharidusseaduse muudatused, mis jõustuvad järgmisel õppeaastal. Neist osa puudutab ka tasuta õppima asumise võimalusi. Et muudatused ei tuleks kellelegi ebameeldiva üllatusena ega hakkaks segama võimalikke õpitee plaane, tuletame meelde olulisimad aspektid.

Milline on senine kord? 

Praegu kehtib ülikoolis kord, et enamiku eestikeelsete õppekavade ja ka osa ingliskeelsete õppekavade alusel täiskoormusega õppimine on tasuta. See jääb kehtima ka edaspidi.

Muutuvad aga samal õppeastmel uuesti tasuta õppima asumise tingimused. Seni kehtiva korra kohaselt on õigus samale kõrgharidusastmele uuesti tasuta õppima asuda, kui õpingud on katkestatud enne õppekava poole nominaalaja täitumist.

Oletame, et üks praegu õppiv üliõpilane on astunud käimasoleva õppeaasta alguses pärast keskhariduse saamist Tartu Ülikooli bakalaureuseõppesse. Tema õpingute kestus on kolm aastat ehk kuus semestrit. Sellest on ta praegu läbinud alla poole nominaalajast, kuid järgmisel aastal samal ajal on õpingud kestnud juba kauem kui pool nominaalaega. Praegu on tal võimalik seega katkestada bakalaureuseõpingud ja asuda sügisest uuesti tasuta õppima mõne teise sama astme õppekava alusel. Kui ta aga otsustaks õpingud katkestada aasta pärast, rakenduks uuesti tasuta õppimisele lisatingimus, et viimasest õpingute alustamisest peab olema möödunud õppekava kolmekordne ning integreeritud bakalaureuse- ja magistriõppe korral kahekordne nominaalkestus. Niisiis saaks see tudeng uuesti samal õppeastmel õppima asuda kolm korda kolme aasta pärast ehk üheksa aasta möödumisel esimeste õpingute alustamisest.

Mis võrreldes senisega muutub? 

Esiteks oli üliõpilasel senise korra järgi aega otsustada õpingute katkestamise üle kaks ja pool semestrit, nii et uuesti tasuta õppimise õigus säiliks. Selle sätestab Tartu Ülikooli õppekorralduseeskiri (ÕKE): õpitud semester on semester, mille jooksul üliõpilasel on õppekohal õppimise päevi üle poole semestrist (üle 70 päeva).

Uue korra järgi saab kohe uuesti samal õppeastmel tasuta õppima asuda üliõpilane, kes on samal kõrgharidusastmel õppinud vähem kui 365 kalendripäeva. Seadusemuudatus võimaldab seejuures ülikoolil nõuda käimasoleval semestril registreeritud, kuid läbimata jäänud ainepunktide õppetasu hüvitamist üliõpilaselt, kes katkestab õpingud semestri lõpus või omal soovil enam kui 70 päeva pärast semestri algust.

Siinkohal on oluline ära märkida, et õpingute pikkust mõjutavad ka näiteks välissemestril viibimine või akadeemilise puhkuse võtmine. Et saada parem ülevaade, millised tingimused sulle kehtivad, soovitan enne otsuse tegemist alati küsida kinnitust ülikoolist. Kontaktandmed leiad artikli lõpust.

Teiseks muutub ajavahemik, mis peab jääma samalt õppeastmelt eksmatrikuleerimise ja uuesti tasuta õppima asumise vahele (eeldusel, et samal õppeastmel on õpitud enne õpingute katkestamist rohkem kui 365 kalendripäeva ehk üks aasta). Uue korra järgi saab üliõpilane uuesti tasuta õppima asuda, kui eksmatrikuleerimisest on möödunud vähemalt kümme aastat.

Lisaks käib muudatustega kaasas ka üleminekuperiood, mis tähendab seda, et neile üliõpilastele, kes on ülikoolis õpinguid alustanud ja need katkestanud enne 2024/2025. õppeaastat, kohaldub kuni 2026/2027. õppeaasta lõpuni praegu kehtiv kord. Muudatused ei mõjuta esimest korda uuel õppeastmel tasuta õppima asumist ega ka tasulisel õppekohal õppima asumist. Need võimalused jäävad alles ka edaspidi.

Selgust aitab luua kevadel valmiv sisseastumise infosüsteemi (SAIS) rakendus, mis võimaldab igaühel kontrollida temale kohalduvaid tasuta sisseastumise tingimusi.

Kellelt küsida abi?

Kui kahtled ja soovid õpingute katkestamise või õppekava vahetuse kohta lisanõu, siis küsi julgelt enda olukorra põhjal soovitusi näiteks

  • õppekorralduse spetsialistilt, VÕTA nõustajalt või oma õppekava programmijuhilt, kelle kontaktandmed leiad ÕIS-ist enda õppekava andmete alt. Nende poole pöördu eelkõige siis, kui küsimused on seotud sinu õppekavaga või sa ei tea täpselt, kelle poole pöörduda;
  • Tartu Ülikooli vastuvõtutalituselt (sisseastumine@ut.ee) eelkõige uuesti tasuta õppimise piiranguid puudutavates küsimustes;
  • Tartu Ülikooli nõustamiskeskusest (noustaja@ut.ee) eelkõige õpingute katkestamisel õppetasu maksmist puudutavates küsimustes.

Seadusemuudatuse üksikasjadest loe lähemalt Haridus- ja Teadusministeeriumi kodulehelt

Vilnius

Alanud on rahvusvahelise üliõpilaskonverentsi teeside esitamine

1. mai 2004 Tammsaare pargis

Meie valik ja selle tagajärjed: 20 aastat Euroopa Liidus

Värviline pilt kirjaga AOraamatukogu.

Ao- ja ööraamatukogu tulevad taas!