Õppekava “Kombineeritud sotsiaalteadused” pakub enneolematu võimaluse panna ise kokku magistrikraadi saamiseks vajalik õpiteekond. Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna kaheksa üksuse pakutavaid mikrokraade kombineerides saavad õppijad ehitada teadmistepaketi, mis on just nende professionaalsetele vajadustele või huvidele vastav.
Kuidas see käib? Sotsiaalteaduste valdkonna alla kuuluvad majandusteaduskond, Johan Skytte poliitikauuringute instituut, haridusteaduste instituut, psühholoogia instituut, õigusteaduskond, ühiskonnateaduste instituut ning Pärnu ja Narva kolledžid. Kõik kaheksa üksust pakuvad igal semestril hulka sisukaid mikrokraadide programme, mis on oma olemuselt eriteemalised täiendõppevõimalused, mille käigus saab läbida erinevas mahus ainekursuseid. Mikrokraadide maht on 12-30 EAP, kusjuures 1 EAP on võrdne 26 tunni õppimisele pühendatud ajaga. Selliseid õpiampse saab võtta endale sobivas tempos ka pikema aja jooksul. Ainekursused, millest mikrokraadid koosnevad, on osa tasemeõppele pakutavast haridusest ehk tegu on akadeemiliselt sisukate ja terviklike kursuste, mitte niivõrd praktilise sisuga koolitustega.
Kui õppijal on kogunenud mikrokraade vähemalt 45 EAP jagu, on võimalik ametlikult alustada oma magistrikraadi vormistamist ehk õpikogemuse koondamist tervikuks. Selleks aitavad programmijuht ja õppekorraldusspetsialist leida veel parimad õppija profiili ja huvidega sobituvad tükid ning planeerida ajakava. Magistrikraadi saamiseks peab kokku saama 90 EAP, millest lõpuks 54-60EP moodustavad läbitud mikrokraadid, 0-6 EAP mahus on võimalik lisada vabamalt valitud ainekursuseid, 15 EAP mahus tuleb läbida sotsiaalteaduste alusmoodul ja lõpueksami 15 EAP saamiseks tuleb kokku panna portfoolio ühe praktilise probleemi lahendamisest. Viimase puhul lähtub teema täielikult õppija huvidest, professionaalsetest või ka töökoha vajadustest.
Õppekava "Kombineeritud sotsiaalteadused" maht on 90 EAP, millest:
Hetkel on selline kava saadaval vaid Tartu ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna põhiselt. Kuna algatus tuli just sotsiaalteaduste valdkonnast ja tegu on niivõrd uudse lahendusega, oleme optimistlikult tasakaalukad. See tähendab, et nii temaatilise kui administratiivse haldamise väljakutsete tõttu alustame esialgu vaid ühest valdkonnast. Tulevikus võib aga sarnase mudeli järgi saada magistrikraade ka teistes valdkondades või ehk isegi valdkondade koostöös.
Infot võib alati küsida juba esimese mikrokraadiprogrammi läbimisel või ka täiendõppe soovi tekkimisel. Nii on võimalik saada sihitumalt soovitusi avatavate mikrokraadiprogrammide kohta, teha ennetavalt plaani toetavaid valikuid ja mõelda läbi õppimise ajakava.
Esialgu ei ole võimalik arvesse võtta teiste valdkondade mikrokraade.
Lähtuvalt tööturu mitmekesisusest saab valdkondlik töökogemus tähendada erinevaid professionaalseid profiile. Sotsiaalteaduste valdkonna alla kuuluvad haridus-, majandus-, õigus-, ühiskonna-, psühholoogia- ja poliitikateadused, mis tähendab, et arvesse läheb töökogemus vastavatest valdkondadest. Lähtuvalt haridusastmest on eeldus, et kandidaat omab laiapindsemat kogemust, mida saab näiteks juhirollis, tööalaste ülesannete mitmekesisusest või iseloomust, erinevaid valdkondi ühendavalt töölt vms. Kui kahtled, kas olemasolev töökogemus võib olla kandideerimiseks piisav, võta ühendust õppekava kontaktisikutega.
Kui mikrokraad jääb tervikuna lõpetamata, kuid mõni ainekursus saab siiski läbitud, ei ole neid võimalik üle kanda mikrokraadide moodulisse. Küll aga saab saadud ainepunkte kasutada vabamoodulis või sobivusel arvestada läbitud aineid sotsiaalteaduste alusmoodulis.