TÜ uus Johan Skytte poliitikauuringute instituut seob üliõpilasi läbi aktiivõppe

Tartu ülikooli riigiteaduste instituut ja Euroopa kolledž ühinesid ja moodustavad alates 1. jaanuarist 2016 Johan Skytte poliitikauuringute instituudi, mis suurendab eesti- ja ingliskeelse õppe lõimumist. Uues instituudis hakatakse senisest enam kasutama erinevaid aktiivõppe meetodeid, millel saab põhirõhk olema ka uuenenud riigiteaduste bakalaureuseõppekavas.

Riigiteaduste instituuti ja Euroopa kolledžit iseloomustas juba varasemalt suur rahvusvaheline mõõde, mida kinnitavad nii rohked ingliskeelsed õppekavad kui ka loenguid ning seminare andvad välis- ja külalisõppejõud. Kahe tugeva üksuse liitumine annab instituudis õppivale tudengile veel kvaliteetsema ning laiapõhjalisema sotsiaal- ja poliitikateaduste tundmise pagasi.

„Näiteks uuenes eestikeelne riigiteaduste bakalaureuseõppekava ning uued rahvusvahelised magistriõppekavad avavad välistudengitele veel enam uksi. Plaanime korraldada edaspidi mitmeid erialaseid ja kultuurilisi sündmusi, mis aitavad välistudengitel sisse elada ja Eesti tudengitega sünergiat luua,“ rääkis TÜ riigiteaduste instituudi juhataja professor Vello Pettai eesmärgist suurendada kohalike ja rahvusvaheliste tudengite suhtlust ühistegevuste kaudu nii õppetöös kui ka väljaspool auditooriumeid.

Uuenenud riigiteaduste bakalaureuseõppekava programmijuht Alar Kilp lisas, et õppekava seostab riigiteaduste eri tahke kompaktsemalt kui varem ning arendab erialaste teadmiste ja oskuste kontekstis süsteemselt ka tööalaseks karjääriks vajalikke ülekantavaid oskusi. „Võtame laialdaselt kasutusele aktiivõppelisi meetodeid nagu ümberpööratud klassiruum, simulatsioonõpe ja arutelukesksed loengud,“ loetles Kilp.

Euroopa kolledži direktor Kristiina Tõnnisson lisas, et senised kolledži magistriõppekavad läbisid põhjaliku uuenduskuuri juba aasta tagasi. „Muutsime oluliselt õpetamise filosoofiat ning seda, mida me ootame nii õppijalt kui ka õppejõult. Olulise muudatusena viisime õppekavasse sisse arenguseminari, mis keskendub tudengi terviklikule arengule. Lisaks kasutame oma ainetes aktiivselt probleemi- ja juhtumipõhist õpetamist.“

1. jaanuarist 2016 moodustunud Johan Skytte poliitikauuringute instituudi loomise kinnitas senat 29. mai istungil. Johan Skytte oli Rootsi ühiskonna- ja riigitegelane, kelle initsiatiivil asutati 1632. aastal Tartusse Academia Gustaviana.

Lisainfo: Kristiina Tõnnisson, Johan Skytte poliitikauuringute instituudi direktor, tel 737 6372, e-post: kristiina.tonnisson@ut.ee.