Foto:
Andres Tennus

Konverentsil arutletakse Ukrainas toimuva sõja taustal Ida-Euroopa ja Euraasia uuringute tuleviku üle

12.–14. juunini toimub Tartus Ida-Euroopa ja Venemaa uuringute aastakonverents, kus keskendutakse Euroopa ja muu Euraasia ühiskondlikele arengusuundadele. Konverentsile tuleb kokku rohkem kui 150 teadlast üle kogu maailma.

Kuuendat korda toimuva konverentsi tänavune juhtteema on „Which Way is the Future? Progress and Tradition in Eastern Europe and Eurasia“ („Kuhupoole jääb tulevik? Progress ja traditsioon Ida-Euroopas ja Euraasias“). Konverentsi korraldab Tartu Ülikooli Venemaa ja Euraasia uuringute keskus CEURUS.

Konverentsi peakorraldaja, Tartu Ülikooli Euroopa Liidu – Venemaa uuringute professor Viacheslav Morozov selgitas, et konverentsi juhtteema on vägagi päevakajaline. „Programmikomitee sõnastas konverentsi pealkirja mullu sügisel, kui šokeerivad sündmused Ukrainas polnud veel aset leidnud. Nüüdseks on küsimus Ida-Euroopa ja Euraasia tulevikust muutunud aruteluks, mis hõlmab juba kogu maailma,“ ütles Morozov.

Konverentsi ligi 40 ettekandesessioonil esineb enam kui 150 teadlast ja eksperti Euroopast, Ameerika Ühendriikidest, Kanadast ja mujalt. Teemadering ulatub julgeolekuküsimustest ja valitsemisest õigusteaduseni ning kirjandusest ja tõlketeadusest kultuuri- ja identiteedipoliitikani, hõlmates lisaks Venemaale, Kesk- ja Ida-Euroopale ka laiemat rahvusvahelist konteksti.

Konverentsi avab 12. juunil Kansase Ülikooli professor, ukraina päritolu kirjandusteadlane Vitaly Chernetsky, kes keskendub oma ettekandes Ukraina-Venemaa sõja mõjule regiooniuuringute vaatepunktist. 13. juunil esineb Kesk-Euroopa Ülikooli professor Andrea Pető, kes kõneleb illiberaalsete režiimide soopoliitikast. Mõlemat ettekannet saab jälgida Tartu Ülikooli aulas või videoportaali UTTV vahendusel. Ettekandeid on oodatud kuulama kõik huvilised.

Eraldi sessioonidel käsitletakse käimasolevat Ukraina-Venemaa sõda lisaks piirkondlikule aspektile ka üleilmsest vaatepunktist. Esmaspäeval, 13. juunil toimub konverentsil osalejatele Eesti-Ukraina koostöös valminud dokumentaalfilmi „Sõda ja puuhobune“ eriseanss.

Konverentsi lõpetab kõrgetasemeline ingliskeelne arutelu teemal „Ukraine: What has it taught the world and what can we do to secure a better future?“ („Mida Ukraina on maailmale õpetanud ja mida saame teha parema tuleviku nimel?“). Ukraina, Poola, Ameerika Ühendriikide ja Suurbritannia teadlased arutlevad selle üle, miks alles nüüd, täiemahulise sõja puhkemise järel, on teadlased ja poliitikakujundajad hakanud Ukraina seisukohti rohkem kuulama ning milliseid järeldusi saab teha Venemaa agressioonist ja Ukraina kangelaslikust vastupanust. Arutelu toimub teisipäeval, 14. juunil kell 17.00 Lossi 36 õppehoones ja oodatud on kõik huvilised.

Rohkem infot konverentsi kohta on konverentsi veebilehel.

Konverentsi korraldamist toetavad Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituut, Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkond, Tartu linn ja USA saatkond Eestis.

#teadus
kuvatõmmis projekti Väike Nirvana videost

Värske teadus: Eesti rahva juurtest, sotsiaalmeedia mõjust, valuhirmu leevendamisest ja uudsest haavandite ravist

#teadus #ühiskonnale
Lelde Luik

Lelde Luik kaitseb doktoritööd „Re-evaluating the role of representative institutions in radical democratic theory: lessons from democratic identity construction in Latvia“

#kestlikkus #teadus
Tartu Ülikooli peahoone

Tartu Ülikooli teadlased said kahe rahvusvahelise tippkeskuse arendamiseks 60 miljonit eurot