Vega fondi esimesed stipendiaadid said 14 300 eurot arendustoetust

Rahvusvaheline žürii kuulutas välja SEB ja Tartu ülikooli ideelabori koostöös loodud Vega toetusfondi esimesed rahastuse saajad. 35 laekunud projektitaotluse hulgast toetati kolme innovaatilist arendusprojekti kokku 14 300 euroga.

Žürii liikme, SEB äriinnovatsiooni juhi Mart Maasiku sõnul ühendas pea kõiki esindatud projekte tugev teadmispõhisus. „Teaduskomponendi olemasolu oli kindlasti meeskondade tugevuseks. Selle kõrvalt tuleks aga veel enam rõhku pöörata toote või teenuse ärilisele poolele. Projektide sisu oli hea, aga paljudel juhtudel vajab pakend ja äriline mõõde veel arendamist,“ tõdes Maasik. Rahastuse saanud projektide ühistunnusena tõi ta välja, et neil meeskondadel olid lisaks tugevale ideele ka teadlikult tegutsev ja turgu hästi tundev meeskond.

Vega fondi eestvedaja, TÜ ideelabori juht Kalev Kaarna rääkis, et kuna Vega fondist anti raha välja esmakordselt, eelistas žürii sel korral just uute meeskondade toetamist, kes alles alustavad oma toote turuletoomist või prototüüpimist. „Rahastuse saanud projektid on Vega fondi toel realiseeritavad ning toetavad ülikooli teadmiste ja uurimistöö igapäevakasutusse viimist,“ lisas Kaarna.

Vega toetusfondi esimesed stipendiaadid:

2300 eurot pälvis Taniel Põllu projekt CounterPhase. Projekti eesmärk on arendada välja ventilatsioonisüsteemidesse sobivad elektroonilised aktiivsummutid, mis on väiksemad, ent efektiivsemad kui hetkel turul olevad analoogid.

4000 euro suuruse toetuse sai TÜ arvutiteaduse lektori Margus Niitsoo ja Tartu ülikooli haridusteaduse doktorandi Kristo Käo projekt MatchMySound. Projekti eesmärk on arendada matemaatilistel algoritmidel põhinev automaatse kontrolli tööriist muusikaõpetajatele. „Varem ei ole õpetajad saanud anda reaalset kodutööd, mida saaks mõõta. Tarkvaralahendus analüüsib õpetaja mängu ja võrdleb seda õpilase omaga, mille tulemusel saab õpilane teada, kas ta on juba sama hea kui õpetaja,“ kirjeldab Käo MatchMySound tööpõhimõtet.

Vega toetusfondi suurim stipendium, 8000 eurot anti tehnoloogiavaldkonnas tugeva potentsiaaliga PL Space meeskonnale, kuhu kuulusid TÜ loodus- ja tehnoloogiateaduskonna magistrant Erik Kulu ja Paul Liias. Nende idee on arendada välja nanosatelliitide mehaanika ning müüa tootearendust rahvusvahelisel turul. Meeskonnaliikmete sõnul testitakse arendatavat mehaanikat ESTCube-2 missiooni käigus.

Žürii sõnul on PL Space’il potentsiaal hõlmata suur osa rahvusvahelisest turust, kuna kliendid võivad olla kindlad, et nende mehaanika töötab – seda kinnitab juba ESTCube-1 kogemus. Kuna nanosatelliitide mehaanikal on oma kindel turunišš, usub žürii, et PL Space kujuneb brändiks.

Vega fondi II vooru kandideerimistähtaeg on 1. oktoober 2014. Vega fond on SEB ja Tartu ülikooli ideelabori loodud esimene teadmismahukatele ideedele mõeldud rahastusfond. Toetusfondi kaudu rahastab SEB pank uudsete lahenduste igapäevasesse kasutusse toomist kolme aasta jooksul 150 000 euroga.

Vega fondi laekunud projekte hindas rahvusvaheline žürii koosseisus TÜ arendusprorektor Erik Puura, SEB äriinnovatsiooni juht Mart Maasik, TÜ ideelabori juht Kalev Kaarna, arengufondi tegevjuht Pirko Konsa, EstBAN äriingel Erki Mölder, Gorilla Ventures äriingel Petri Lehmuskoski ja Neil Thomas Ventac Partners’ist.

Vaata pilte Vega fondi I taotlusvooru stipendiumide üleandmisest UTTVst.

Loe ka Saaremaa ajalehe Meie Maa kajastust MatchMySound'i kohta.

Lisainfo: Mart Maasik, SEB äriinnovatsiooni juht, tel: 66 55 256, e-post: mart.maasik@seb.ee.
Kalev Kaarna, Tartu ülikooli ideelabori juht, tel: 5341 6194, e-post: kalev.kaarna@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja