Tartu Ülikooli muuseum avab tuntud arhitektuurifotograafi näituse

Neljapäeval, 19. aprillil avatakse 215. sünnipäeva tähistavas Tartu Ülikooli muuseumis arhitektuurifotode näitus Tartu toomkirikust ja koos sellega esitleb muuseum mahukat ülevaateteost selle hoone ajaloost.

Tunnustatud arhitektuurifotograaf Arne Maasik on pannud ajaloolises toomkirikus avatavale näitusele välja parima osa rohketest fotodest, mis valmisid tal ülevaateteose „Tartu toomkirik. Katedraal. Raamatukogu. Muuseum“ jaoks.

Arne Maasik tõdes, et võib küsida, miks peaks näitama kunagises kirikus pilte sellest, mida igaüks saab ka ise praegu kohapeal näha. „Ise vaadates ei pruugi tervikut hoomata ja mõista. Fotograafia võlu ongi selles, et sellega antakse edasi asju, mida silmaga ei näe,“ rääkis Maasik. „Teine põhjus, miks see näitus on oluline, peitub toomkirikus kui ehitises endas: see on tervikuna fotograafile ülimalt inspireeriv. Ehkki Tartu toomkirik on Eesti suurim keskaegne kirik, on see arhitektuurimaailmas siiski üsna vähetuntud pärl.“

Trükisoe raamat „Tartu toomkirik. Katedraal. Raamatukogu. Muuseum“ jõuab muuseumipoe letile näituse avamisega samal päeval. Mariann Raisma ja Krista Andresoni koostatud teoses võetakse tuntud kunstiajaloolaste ja kultuuriloolaste abil kokku toomkiriku 800 aasta pikkune ajalugu. Üle 300-leheküljeline rikkaliku pildimaterjaliga kogumik pakub sissevaate Eesti ühe kõige vanema ja huvitavama looga hoone ehitus- ja kujunemisloosse.

19. aprillil on esimest päeva avatud ka Tartu Ülikooli kunstimuuseumi uus näitus „Kuritöö ja karistus: ülikooli kartser“. Näituse külastaja sattub ülikooli peahoone pööningul asuvasse väiksesse salapärasesse ruumi, mis annab tunnistust ajast, kui ülikoolil oli omaette kohtusüsteem. Kartserinäitus toob päevavalgele lood 19. sajandi lõpukümnendite tudengielust ning annab võimaluse tutvuda kambri seintele jäetud paeluvate joonistuste ja tekstidega.

Tartu Ülikooli tudeng kartseris 1880. aastal (foto: Reinhold Sachker, Tartu Ülikooli muuseumi kogu).

Muuseumi sünnipäevakuu lõpetab uus näitus „Kuritöö ja karistus: spekter paljastab saladusi“ Tartu tähetornis. See tutvustab vaatajatele põnevat meetodit, millega on võimalik avastada jälgi, mida palja silmaga tabada ei õnnestu.

Lisainfo: Kadri Kasterpalu, TÜ muuseumi kommunikatsiooniosakonna juhataja, 5663 9524, kadri.kasterpalu [ät] ut.ee, muuseum.ut.ee