Tartu Ülikooli haridusteaduse eriala jätkab maailma ülikoolide erialade pingereas tõusu

Täna avalikustatud maailma ühes olulisemas ülikoolide pingereas „QS World University Rankings“ on 15 Tartu Ülikooli eriala. Eelmisel aastal esmakordselt edetabelisse jõudnud haridusteaduse eriala on pingereas tõusnud ja paikneb nüüd 201.–250. kohal.

Tartu Ülikooli erialadest on edetabelis kõrgeimal kohal (vahemikus 151–200) filosoofia, põllumajandus ja metsandus, geograafia, kommunikatsioon ja meediauuringud ning politoloogia ja rahvusvahelised uuringud. Võrreldes eelmise aastaga on pingereas tõusnud inglise keel ja kirjandus ning haridusteadus. Mõlema eriala koht oli 2019. aastal vahemikus 251–300, tänavu aga vahemikus 201–250. Haridusteaduse eriala jõudis edetabelisse eelmisel aastal esimest korda.

Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudi juhataja Äli Leijen ütles, et sellise tulemuse üle rõõmustab kogu instituut, kuna teadustegevuse tugevdamisele on instituudis viimase viie aasta jooksul suurt rõhku pandud. „Meie teadlased teevad väga palju rahvusvahelist koostööd, osaledes arvukates teadus- ja arendusprojektides, millest on sündinud ka kõrgetasemelised teadusartiklid,“ selgitas Leijen. „Nad on ka aktiivsed osalised rahvusvahelistes erialaorganisatsioonides ja teadusajakirjade toimetustes ning ma usun, et see kõik on suurendanud haridusteaduste instituudi rahvusvahelist väljapaistvust,“ lisas ta.

Peale haridusteaduse ning inglise keele ja kirjanduse on Tartu Ülikooli erialadest pingerea kohtadel 201–250 veel keeleteadus ning sotsioloogia.

Edetabelisse on jõudnud ka nüüdiskeeled ja bioloogia (kohad 251–300), arvutiteadus ja farmaatsia (351–400), füüsika-astronoomia (451–500) ning keemia (501–550).

Maailma üht tuntumat ülikoolide edetabelit „QS World University Rankings“ koostav konsultatsioonifirma Quacquarelli Symonds (QS) on alates 2011. aastast seadnud ülikoole pingeritta ka üksikute erialade kaupa kokku 48 alal. Neil erialadel reastatavate ülikoolide arv kõigub erialati 50-st (nt stomatoloogia, raamatukogundus ja veterinaaria) 600-ni (nt keemia, füüsika ja arvutiteadus).

Pingeridade koostamisel võtab QS arvesse ülikooli mainet eriala teadlaste ja tööandjate seas ning andmebaasist Scopus pärit bibliomeetrilisi näitajaid. Näitajate osakaalud varieeruvad erialade kaupa – mõnel erialal, näiteks kunstis ja disainis, arvestatakse vaid maineuuringu tulemusi, suurema publitseerimismahuga reaalaladel on aga kaalukama mõjuga bibliomeetria.

Lisateave:
Äli Leijen, TÜ haridusteaduste instituudi juhataja, 737 6441, ali.leijen@ut.ee
Lauri Randveer, TÜ rahvusvahelise koostöö peaspetsialist, 737 5510, lauri.randveer@ut.ee