Tartu Ülikool liitus Euroopa kõrgharidustaseme õppejõudude arendamisele pühenduva ülikoolide rühmaga EuroHub

Käesoleva aasta alguses alustasid koostööd kõrgharidustaseme õppetöö kvaliteedi tõstmiseks ja uurimiseks Leideni, Utrechti ja Helsinki Ülikool, University College London ja London Imperial College. Sel sügisel otsustati EuroHubi nime kandvasse koostöövõrgustikku kaasata ka Tartu Ülikool.

EuroHubi loomise ajendiks oli teadlaste arusaam, et tippülikoolides peab õpetamine olema väga kõrgel tasemel ja see saavutatakse vaid seonduva uurimistöö ja kogemuste levitamisega.

London Imperial College'i prorektor professor Simone Buitendijk’i sõnul on kogunenud suur hulk teadmust selle kohta, kuidas lapsed õpivad ja erinevad metoodikad toimivad. Kõrgharidus ei ole professor Buitendijk’i hinnangul aga sama palju teaduslikku tähelepanu saanud ning tudengite õpetamise viisid ei ole pikka aega palju muutunud, kuigi lõpetajatele esitatavad ootused on nüüdisajal varasemast väga erinevad.

EuroHubis on moodustatud ühised uurimisrühmad, mis taotlevad teadusrahastust ning jagavad kogemusi kõrgharidustasemel õpetamise arendamisest. Käsitletavad teemad on näiteks õppejõudude ning õppijate enesetõhusus ja agentsus ning selle seos nende heaoluga, kaasav õpe, muutuste juhtimine, digiõpe, uurimuslik õpe ja väärtused hariduses.

Tartu Ülikooli õppeprorektor Aune Valk andis võrgustikuga liitumisele oma tugeva toetuse: „Hea õpetamise ja õppimise väärtustamine, sh teadlikkus nende tähtsusest, on suurim muutus, mille Tartu Ülikool on viimasel kümnel aastal minu hinnangul teinud. See, et meid kutsuti selle valdkonna tippudega ühe laua taha, pole juhuslik. Samas on õppe arendus pidev protsess ning üks lähiaja suuri ülesandeid ülikoolis on uuendada ainete tagasisideküsitlust nii, et see kajastaks vajalikke muutusi õppimises ja õpetamises.“

Novembri algul toimus Leidenis EuroHubi võrgustiku teine kohtumine, kus osalesid Tartu Ülikooli haridusteaduste instituudi juhataja professor Äli Leijen, Pedagogicumi juhataja professor Margus Pedaste ning didaktikaõppejõud Liina Lepp. Äli Leijeni sõnul on osalemiskutse Euroopa haridusvaldkonna juhtivaid ülikoole ühendavasse võrgustikku kõrge tunnustus meie haridusteadlaste tööle. „EuroHub pakub väärtuslikke koostöökontakte ning uusi ideid. Kõrgetasemelisel teadustööl põhinev haridusuuendus saab positiivselt mõjutada mitte üksnes Tartu Ülikooli õppetööd, vaid kogu Eesti kõrgharidusmaastikku,“ ütles ta.

Võrgustiku kolmas kohtumine toimub 2019. aasta kevadel Tartus. Ühe teemana on arutelu all kõiki kõrgkoole kõnetanud vajadus luua ühisõppekava kõrgharidustaseme õppejõudude professionaalse arengu toetamiseks.

Lisateave: Margus Pedaste, haridustehnoloogia professor, 515 6095, margus.pedaste@ut.ee