Rahvusvaheline Euroopa panganduse instituut täidab Eestis tühimiku

Eestis sisuliselt puuduvad teadlased, kes finantsvaldkonna õiguslike probleemidega tegeleksid tasemel, mida teadusülikoolilt eeldatakse. Loodud Euroopa panganduse instituut toetab teadusvaldkonna ja ekspertide arengut Eestis, sest võrgustik toob kokku Euroopa Liidu finants- ja järelevalve institutsioonide probleemidega tegelevad ja teadusuuringuid tegevad institutsioonide pädevused.

Tartu ülikool on õigusteaduskonna kaudu nimetatud Euroopa panganduse instituudi (European Banking Institute, EBI) asutajaliikmeks ning akadeemiliseks liikmeks.

Tartu ülikooli tsiviilõiguse professor, EBI üks asutajaliige ja akadeemilise nõukogu liige Irene Kull rääkis, et Tartu ülikooli roll instituudis on eelkõige tagada teaduslik uurimistöö finantsasutuste tegevuse valdkonnas, koondada valdkonna teadlased nii Tartu ülikoolist kui ka teistest Eesti kõrgkoolidest ning toetada finantsvaldkonnas doktoritööde kirjutamist.

Kull tõdes, et Eestis ei ole piisavalt finantsõigusalast kompetentsi, mistõttu on EBI tegevuses osalemine järelkasvu tagamiseks äärmisel oluline. „Meil on väga tublisid doktorante, kes on alustanud oma teadustegevust finantsõiguse valdkonnas, kuid kahjuks paljudes kitsamates valdkondades Eestis kompetents puudub. Raske on leida näiteks vajaliku ekspertiisiga juhendajaid, mistõttu on finantsõiguse ja ka finantsmajanduslike uurimistööde osakaal muude teemade hulgas kriitiliselt vähenemas. EBI võimaldab Eesti puuduvat võimekust väga olulisel määral kompenseerida.“

Kull lisas, et EBIs osalemine annab kindlasti tõuke ka vastavate kursuste täiendamisele ja uute loomisele TÜ õigusteaduskonnas ja majandusteaduskonnas, mis oleks jätkuks juba alanud koostööle: „Samuti võimaldab EBI võrgustik leida kõrgetasemelisi partnereid ühiste teadusprojektide algatamiseks.“

EBIs osalemise missioon on koondada kõik Eestis selle valdkonnaga tegelevad teadlased, millest tulenevalt on oodata kasu kogu Eestile. Lisaks finantsinstitutsioonide tegevuse õigusteadusliku uurimisega tegelevatele teadlastele ja uurimiskeskustele on instituut huvitatud ka koostööst majandusteadlaste, sotsiaalteadlaste jt valdkondade esindajatega.

Euroopa panganduse instituudi eesmärk on teadusuuringuid läbiviivate institutsioonide võrgustiku loomine, selle tegevuse korraldamine, teadusuuringute tulemuste levitamine ning diskussioonide algatamine Euroopa teadusringkondades ning praktikute seas.

EBI asutamisega ühinemist on pidanud oluliseks ka finantsinspektsioon ja Eesti Pank. Tartu ülikooli esindab EBIs majanduse dotsent Priit Sander.

Irene Kull, TÜ tsiviilõiguse professor, EBI akadeemilise nõukogu liige
irene.kull@ut.ee