Kuidas me saame üksteise erinevusi arvestades koos elada?

13.–14. septembril toimub Tartu ülikoolis rahvusvaheline sümpoosion  “Islam in Europe: Challenges of Diversity and Ways to Co-existence”, kus arutatakse Euroopa sekulaarse ühiskonna ja islami kultuuri ning religiooni erinevuste ja väljakutsete üle.

Islami ajalugu Euroopas ulatub 8. sajandisse. Araabia kevade revolutsioonilised sündmused, kodusõjad, Islamiriik aga ka PõhjaAafrika majanduslikud, sotsiaalsed ja demograafilised kriisid on kulmineerunud Euroopa jaoks suurte põgenike lainega. Euroopa on olukorras, kus lisaks põgenike abistamisele tegeletakse uute õiguslike ja sotsiaalsete probleemidega. Sekulaarne Euroopa kõneleb religioossetest probleemidest, spetsiifilisemalt islami religiooni „väljakutsetest“ sekulaarses ja avatud ühiskonnas. Moslemite kui religioosse vähemuse kaitse toob paljudes esile hirmu Euroopa sekulaarsuse kõikumise ees.

„On õige aeg arutada meie sekulaarse ühiskonna ja islami kultuuri ja religiooni erinevusi ja väljakutseid ning küsida, kuidas me saame üksteise erinevusi arvestades koos elada,“ rääkis sümpoosioni sisust TÜ Aasia keskuse juhataja Elo Süld.

Rahvusvaheline sümpoosion “Islam in Europe: Challenges of Diversity and Ways to Coexistence” toimub koostöös TÜ Aasia keskusega, TÜ usuteaduskonnaga, TÜ õigusteaduskonnaga, TÜ kultuuride ja kunstide doktorikooliga (ASTRA programm) ning üritust toetab ka Sihtasutus Anna Lindh.

Sümpoosionil osalevad õigusteadlased ja religiooniteadlased nii Euroopast kui islamimaadest:

Prof. Dr. Stefan Schreiner (Tübingeni ülikool, Saksamaa)

Prof. Dr. Mustafa ef. Cerić (imaam, Sarajevo, Bosnia ja Hertsegoviina)

Prof. Dr. Egdūnas Račius (Vytautas Magnuse ülikool, Kaunas, Leedu)

Prof. Dr. Mathias Rohe (Erlangeni ülikool, Saksamaa)

Prof. Amal Idrissi (Moulay Ismaeli ülikool, Maroko)

Dr. Enes Bayraklı (Türgi-Saksa ülikool, Istanbul, Türgi)

Dr. Leni Franken (Antwerpeni ülikool, Belgia)

Dr. Merilin Kiviorg (Õigusteaduskond, Tartu Ülikool)

Dr. Ringo Ringvee  (Siseministeerium, Eesti)

Toimumiskoht: Tartu ülikooli peahoone (senati saal) Ülikooli 18

Konverents toimub inglise keeles. Programm on üleval humanitaarteaduste leheküljel.

Lisainfo: Elo Süld, TÜ Aasia keskuse juhataja, elo.suld@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp