Euroopa ülikoolid soovivad ühiselt teaduse rahastamise kahekordistamist

Neliteist Euroopa ülikoolide ühendust on teinud ühisavalduse ettepanekutega Euroopa Parlamendile ja nõukogule. Nad soovitavad tungivalt uue teaduse rahastamise raamprogrammi „Euroopa Horisont“ („Horizon Europe“) teaduse ja innovatsiooni eelarvet kahekordistada. Kokku oleks vaja leida raamprogrammi järgmiste aastate eesmärkide täitmiseks 160 miljardit eurot.

Ühisavaldusele on kirjutanud alla ka ülikoolide võrgustik The Guild of European Research-Intensive Universities (Guild), mille liige on Tartu Ülikool.

„See on väga positiivne ja jõuline avaldus väga esinduslikult seltskonnalt,” ütles Tartu Ülikooli grandikeskuse juht Taivo Raud. „Muu hulgas on see kooskõlas Eesti ja Tartu Ülikooli huvidega, näiteks rõhutavad ühisavalduse autorid osaluslõhe ületamist. Praegu on ka Eesti Haridus- ja Teadusministeerium alustanud koostöös ülikoolide ja Rektorite Nõukoguga protsessi, et kujundada „Horisondi“ programmi kohta seisukohad.”

Peale eelarve kasvu soovivad ülikoolide ühendused ühisavalduses ka eelarve jaotamise põhimõtete muutmist, Euroopa ühise teadusruumi (ERA) põhimõtete senisest tõhusamat rakendamist, samuti teaduse, innovatsiooni ja hariduse valdkonna töötajate tugevamat koostööd ning fundamentaalteaduste ja ühiskonna soovidest lähtuvate tegevuste selgemat ja tugevamat toetamist.

„Euroopa Horisont“ on praegu ettevalmistatav teaduse rahastamise raamprogramm, mille alusel hakatakse rahastama Euroopa Liidu teadus- ja innovatsioonitegevusi aastatel 2021–2027. Eesti kuulub uues raamprogrammis n-ö üleminekuriikide hulka (sisemajanduse kogutoodang 75–100% euroliidu keskmisest), mis tähendab, et Eestile tõukefondidest tuleva rahastuse maht uues raamprogrammis väheneb.

Lisainfo: Taivo Raud, TÜ grandikeskuse juhataja, 737 6193, taivo.raud@ut.ee