Eesti prominentseid juriste koondava SA Iuridicumi nõukogu esimeheks valiti Jüri Raidla

Tartu ülikoolis kogunes esimest korda juristkonna kaalukatest esindajatest koosnev sihtasutuse Iuridicumi uus nõukogu koosseisus Norman Aas, Uno Lõhmus, Ülle Madise, Priit Pikamäe, Tarvo Puri ja Jüri Raidla. Uue nõukogu soov on läbi SA Iuridicumi tegevuste juhtida Eesti õigusteaduse arendamist, alustades ülikooliõpingutest ja lõpetades laiema õigusruumiga.

Sihtasutus asutati Tartu ülikooli juures 1997. aastal eesmärgiga varaliselt toetada õigusteaduse arendamist avalikes huvides. Nõukogu koosoleku avas Tartu ülikooli rektor professor Volli Kalm, kelle sõnul on SA Iuridicumi fookuses olnud eelkõige õigusteadmise ja -teaduse levitamine.

Seda fookust peab silmas ka uus nõukogu. Nende eesmärk on luua SA Iuridicumi tegevuste näol keskkond, mis võimaldab meediast ja turust sõltumatult koguda akadeemiliselt korrektset õigusinfot, seda süstematiseerida ja laiemalt levitada. Õigusinfo levitamise eesmärgil on kindel soov jätkata ajakirja Juridica arendamist ning osalemist rahvusvaheliste konverentside ja Eesti õigusteadlaste päevade korraldamises.

„Järgmised kümmekond aastat on otsustava tähendusega Eesti riikluse kindlustamisel ja moderniseerimisel,“ ütles sihtasutuse Iuridicum nõukogu vastvalitud esimees vandeadvokaat Jüri Raidla.

Raidla on kindel, et nõukogu uue koosseisu juriidiliste professioonide mitmekülgsus annab hea väljavaate praeguse initsiatiivi realiseerimiseks ja uute ideede elluviimiseks. „Iuridicumi uus nõukogu oma väga esindusliku koosseisuga panustab Eesti õigusliku mõtte arengusse nii lähemas kui kaugemas perspektiivis,“ kinnitas ta.

Tartu ülikooli õigusteaduskonna direktor Peep Pruks sõnas, et SA Iuridica tegevustest saavad kasu ka eriala üliõpilased. Sihtasutuse üheks konkreetsemaks tegevuseks on olnud ainukese eestikeelse juuraajakirja, Tartu ülikooli õigusteaduskonna ajakirja Juridica väljaandmine.

Iga-aastaselt avaldatakse eraldi nö tudenginumber, kus eelneva hindamise läbinud paremik kraaditaotlejate töödest saab võimaluse artikli avaldamiseks. „Üliõpilase jaoks on ajakirjas artikli avaldamine suurepärane väljund ülikoolis tehtud uurimistöö kaudu enese erialaliseks tutvustamiseks juristkonnale,“ ütles Pruks, lisades: „Oluline on ka see, et artiklid on aktuaalsed ka aastate pärast ehk käsitlused ei aegu ajas ja ruumis, mistõttu on need erinevate erialaprobleemide uurimisel asendamatuks algmaterjaliks.“

Ajakirja tegevtoimetaja Katrin Prükk kirjutas viimast tudenginumbrit sisse juhatades: „Õppeprotsessis on meile välja jagatud kaartide hulgas üks jokker – meil on õpetaja. Nii on õppimise käigus artiklite kirjutamisel tohutu eelis kellegi näol, kes teab ja aitab.“

Läbi aastate on sihtasutust toetanud justiitsministeerium, riigikohus, õiguskantsleri kantselei, riigiprokuratuur, Eesti advokatuur ja notarite koda.

Lisainfo: Peep Pruks, Tartu ülikooli õigusteaduskonna direktor, tel: 510 5511, e-post: peep.pruks@ut.ee;
Jüri Raidla, Raidla Ellex advokaadibüroo vanempartner, e-post: jyri.raidla@raidlaellex.ee.

Virge Tamme