Avalik loeng räägib Hodorkovski endise naftakompanii Jukose hagist Vene riigi vastu

Tartu ülikooli Euroopa kolledž kutsub kuulama Uppsala ülikooli professori Kaj Hoberi avalikku loengut „Jukose saaga: antud kohtujuhtumi eripärad ja mõju“. Loeng toimub neljapäeval, 21. mail kell 12.15–14 Lossi 36-214.

Kuulsa vene oligarhi ja opositsionääri Mihhail Hodorkovski endine naftakompanii Jukos esitas Vene riigi vastu 100 miljardi USA dollari suuruse nõude, mis rahuldati nende kasuks poole ulatuses.

Venemaa, kes lükkas algselt kõik nõuded kategooriliselt tagasi, sõlmis Jukosega käesoleva aasta alguses tehingu läbi riikliku naftakompanii Rosneft, mille tulemusel lõpetati antud juhtumi käsitlemine.

Kuidas õigustati ajaloo suurima hüvitise maksmist? Mida tähendab see Venemaale? Kas energiaharta ratifitseerimata jätmine Venemaal on seotud just selle juhtumiga?

Kaj Hober on Uppsala ülikooli professor ja tuntud vahekohtunik investeerimise valdkonnas. Ta on mitmete Jukose teemaliste artiklite autor ning võtab antud teemal regulaarselt sõna.

Üritust korraldab Tartu ülikooli Euroopa kolledž koostöös Euroopa Liidu – Vene uuringute keskusega (CEURUS) ja see toimub Jean Monnet’i energiamooduli raames.

Loeng on inglise keeles.

Lisainfo: dr Andrey Belyy, e-mail andrey.belyy@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja