Tartu Ülikooli haridusteaduste instituut

Õpetajate seminar tähistab 195. aastapäeva

Järjepideva õpetajakoolituse algusest Eestis möödub 195 aastat. 27.–31. märtsini toimub õpetajate seminari aastapäeva puhul Jakobi 5 õppehoones loengute-seminaride sari.

Õpetajate seminari 195. aastapäeva tähistatakse märtsis loengute-seminaride sarjaga „Seitse aastakümmet õpetajate seminari õppejõu pilgu läbi“, kus viiel pärastlõunal heidetakse pilk väärika ajalooga õppeasutuse seitsmele viimasele kümnendile. Esimeses loengus minnakse tagasi 1950.–1960. aastatesse ja viimases loengus vaadeldakse õpetamist viimasel kümnendil. Eri ajastute õppejõud ja õpilased meenutavad ja tõlgendavad koos kuulajatega olulisemaid muutusi seminari ning kogu Eesti hariduse ajaloos. Loengute pealkirjad on tähenduslikud ja peegeldavad seda, millele esinejad keskenduvad: „Kui kõik ausalt ära rääkida …“ (27. märtsil), „Tuulte pöörises“ (29. märtsil), „Koosolekute palavik“ (30. märtsil) jne.

Aastapäevanädalal on avatud ka näitus „Õpetajate seminar sõnas ja pildis“, kus tutvustatakse nii Eestis kui ka välisriikides ilmunud kirjandusteoseid ja memuaristikat, milles on kajastatud õpetajate seminari. Külastajad saavad lugeda katkendeid Mats Traadi, Friedebert Tuglase, Riho Lahi ja Tõnis Migagu, aga ka Juhan Torki, Juri Lotmani, Jaak Juske ning paljude teiste seminaris töötanud ja õppinud autorite teostest. Näitusel eksponeeritakse ka Viive Kuksi ja Sashami graafikat Salme tänava õppehoonest, mis pärast teise maailmasõja lõppu õpetajate seminarile peaaegu 80 aastaks koduks sai.

Õpetajate seminar asutati 1828. aastal saksakeelse kinnise õppeasutusena eesmärgiga koolitada elementaarkooliõpetajaid. Praeguses haridusteaduste instituudi õpetajate seminaris tegeldakse klassiõpetajate ja koolieelse lasteasutuse õpetajate ettevalmistusega haridusasutustele. Huvi omandada seminaris lasteaiaõpetaja või klassiõpetaja kutse on olnud alati suur. Üldiselt lähevad lõpetajad ka hea meelega kooli ja lasteaeda tööle.

Lähemalt saab õpetajate seminari ajalooga tutvuda Õpetajate Lehe artiklis "Kolm vaadet 195-aastasele Tartu Õpetajate Seminarile"

Huvilisi oodatakse Euroopa päeva videoloengule 7. mail

Huvilisi oodatakse 7. mail Euroopa päeva avalikule veebiloengule

NATO