Põhiseaduse rahvahääletuse 25. aastapäeva tähistamisel esitletakse põhiseaduse kommentaaride veebi- ja trükiväljaannet

Kolmapäeval, 28. juunil 2017 toimub Õiguskantsleri Kantseleis põhiseaduse rahvahääletuse 25. aastapäevale pühendatud põhiseaduse uue kommenteeritud väljaande esmaesitlus.  Õigusteadlased tunnevad rõõmu, et käesolevad kommentaarid ilmuvad ühtlasi Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva künnisel.

Eesti Vabariigi 1992. a põhiseaduse esimene kommenteeritud väljaanne ilmus endise õiguskantsleri ja Tartu ülikooli professori Eerik-Juhan Truuvälja eestvedamisel 2002. a põhiseaduse kümnendaks aastapäevaks. Autorkonda kutsuti enamik väljapaistvamaid eesti riigiõigusteadlasi. Uurimuste, arutelude ja vaidluste tulemusel koondati kaante vahele tolleks ajaks kogunenud riigiõiguslik teadmine. Ühtlasi jätkati põhiseaduse kommenteerimise traditsiooni, millele pandi tugev alus 1934. aastal, kui ilmus „Eesti Vabariigi põhiseadus. Seletustega ja tähestikulise sisujuhiga varustanud Joh. Kaiv, J. Klesment” (Tallinn: Autorite Kirjastus).

„Põhiseaduse kehtimise veerandsaja vältel on maailm Eesti ümber ja Eesti ühiskond ise palju muutunud. Surve kohaliku omavalitsuse, demokraatia, õigus- ja sotsiaalriikluse ning parlamentarismi uuesti mõtestamiseks üha kasvab. Käimasolevad vaidlused ja hõõrdekohad peegelduvad kommentaarides selgi korral. Põhiseadust tõlgendatakse kõiki tõlgendusvõtteid kasutades: lisaks sätte sõnastusele uuritakse ka selle vastuvõtmise eesmärki ja kohta õiguskorras tervikuna ning järeldusteni viib ennekõike loogiline argumenteerimine. Nagu teisteski riikides, ei anna pelgalt põhiseaduse teksti lugemine vastuseid riigiõigusliku tegelikkuse kohta. Pea iga sätte tähendus on tegelikus elus avatud ning selgineb seadustes, kohtu- ja halduspraktikas: just seda tegelikkust selgitatakse ja selle põhjendatust vaetakse kommentaarides“, rääkis Põhiseaduse kommenteeritud väljaande peatoimetaja Ülle Madise.

Peep Pruks: „Tegemist on õigusteadusliku teosega, kus autorite erinevad seisukohad on koos argumentatsiooniga esile toodud. Kommentaaride autoriteks on palutud enamik valdkondade parimaid asjatundjaid nii Tartu ülikoolist kui väljastpoolt. Sisu kvaliteedi kindlustamisele aitasid vabatahtlikult kaasa õigusasjatundjad õiguskantsleri ametkonnast, Riigikohtust ja Justiitsministeeriumist.

Põhiseaduse kommentaaride veebiväljaande – www.põhiseadus.ee – ilmumise eest kandsid hoolt sihtasutus Iuridicum ja Tulipart OÜ, disaini eest Fraktal OÜ. Kasutajasõbralik, sh nutitelefonis töötav lahendus koos otsingusüsteemi, märksõnastiku, bibliograafiaga ja otselingid analüüsi aluseks olevatele kohtulahenditele ning tasuta kättesaadavus on põhiseaduse kommenteeritud väljaandest teinud laialdaselt kasutatava ja ehk mõjukaimagi Eesti riigiõigusteaduse allika. Sihtrühmana nähakse kogu Eesti avalikkust.

Põhiseaduse kommentaaride veebiväljaande ja e-raamatu ilmumist toetasid Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkond ja õigusteaduskond.

Lisainfo:
Ülle Madise - õiguskantsler, TÜ külalisprofessor, põhiseaduse kommentaaride peatoimetaja, 693 8404 ylle.madise@ut.ee
Peep Pruks, TÜ õigusteaduskonna direktor, sihtasutuse Iuridicum juhataja, põhiseaduse kommentaaride toimetuskolleegiumi liige, 51 05 511 peep.pruks@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu ülikooli pressinõunik