Konverents keskendub IT mõjudele õigusteaduses

26. mail toimub Tallinnas esimest korda rahvusvaheline IT-õiguse konverents, mis vaatleb, kuidas IT on mõjutamas õigusteenuste pakkumist ja õigustehnoloogiate arengut. Teema üle arutlevad õiguskantsler, advokatuuri esimees, mitmed õigusteadlased ning ülikoolide ja IT-firmade esindajad.

Korraldajate sõnul on IKT saanud lahutamatuks osaks meie igapäevast nii isiklikus kui ka tööelus. Tehnoloogia esitab kõigile ärivaldkondadele väljakutseid, aga ka edendab neid.

„Õigusvaldkond ei ole jäänud IKT mõjust puutumata. Küll aga on see mõju tagasihoidlikum kui teistes konsultatsiooniga seotud ärivaldkondades, sest tundub, et juristid ei ole väga varmad muutma oma tunnitasule orienteeritud ärimudeleid,“ arutles konverentsi üks korraldaja, Tartu ülikooli IT-õiguse teadur ja IT-õiguse programmi juht Helen Eenmaa-Dimitrieva.

Tehnoloogia muudab kiiresti seda, kuidas õigusmaastikul toimitakse, õigusteenuseid pakutakse ning kuidas advokaadibürood oma igapäevatööd korraldavad. Enamik muudatusi kipub tulema teiste valdkondade ekspertidelt, näiteks tarkvarainsenerid või ettevõtjad, kes kasutavad õigusteenuseid ja tahavad valdkonda muuta.

Eenmaa-Dimitrieva tõdes, et sellele lisandub tohutu ja üha suurenev hulk maailma ülikoolides tehtavat teadustööd erinevate tehnoloogiate kohta, millel võib õigusvaldkonnale ja juristiametile olla märkimisväärne mõju.

Konverentsil tutvustatakse uusi õigustehnoloogia lahendusi, arutletakse selle üle, milliseid lahendusi oleks võimalik tulevikus välja arendada, ning püütakse hinnata, kuidas IKT mõjutab õigust ja õigusteenuste korraldust üldiselt.

„Tutvustame ka unikaalseid IT Law Lab’i projekte, mis on välja arendatud Tartu ülikooli IT-õiguse programmi, Eesti advokatuuri ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi koostöös,“ lisas Eenmaa-Dimitrieva.

Konverents toimub 2016. aasta Eesti IKT nädala raames.

Konverentsi veebileht, www.ut.ee/itlawconference
Helen Eenmaa-Dimitrieva, IT-õiguse programmi juht, helen.eenmaa@ut.ee